מילים מבלבלות: מתי נכתוב "מעולם" ומתי "לעולם" בעבודה האקדמית?

טיפים לשוניים לשדרוג הטקסט האקדמי l דפנה גלייזר l עלי דפנה - עריכה לשונית ייעודית אקדמית

"מעולם" לעומת "לעולם"

לעולם = לנצח, מעתה ולתמיד (לעתיד). עד סוף כל הדורות, למשך כל החיים.

תואר הפועל "לעולם" מצטרף בעיקר לפעלים בזמן עתיד.

דוגמאות מטקסטים אקדמיים:

• אחת התובנות החשובות של המאה העשרים היא שהמחשב אינו כול יכול, ושיש בעיות חישוב פשוטות לניסוח שגם בעזרת מחשבים לעולם לא נוכל לפתור.
• הרבה שנים והרבה מרץ השקיע פנרוז כדי להוכיח הוכחה (מתמטית!) שהתובנה האנושית נפרדת קטגורית מכל אלגוריתם שאפשר להפעיל על מחשב. במילים אחרות, אינטליגנציה מלאכותית לעולם לא תוכל להתנשא לדרגת מחשבה אנושית.
• אפשרות ריקונו למפרע של קורבן העבר מאירה בעיה טרגית ועמוקה של הפעילות האנושית בכללה: העבר אינו סגור לעולם; משמעותו ממשיכה להתגלות ולהשתנות למפרע בעטיין של התפתחויות חדשות.
• אם אנחנו כותבים תכנית למכשיר כספומט, היינו רוצים שבמסמך הדרישות תופיע גם הקביעה שלעולם לא יחויב חשבון של לקוח בלי שבסוף הפעולה הסכום שבו החשבון מחויב אמנם יצא מן המכשיר בשטרות של כסף.


מעולם = מאז ומתמיד (לעבר), מזמן קדום, מאז ועד עכשיו.

תואר הפועל "מעולם" מצטרף לפעלים בזמן עבר.

דוגמאות מטקסטים אקדמיים:

• ספרו של פבר הוא קו פרשת המים באחד המעברים החדים והמהירים שידעו הגאוגרפיה וחקר הסביבה מעולם – המעבר מחקר הטבע כמשפיע ואפילו קובע דטרמיניסטית את ההתנהגות, את התרבות ואף את התורשה של האדם, לעמדה הרווחת היום, שהאדם ותרבותו הם המשפיעים על הסביבה.
• פואנקרה היה אחד מגדולי המתמטיקאים מאז ומעולם, ועבודתו הניחה יסודות מתמטיים גם לתורת היחסות הפרטית של איינשטיין.
• הוא ביטא הבנה כי יצירת אומה יהודית חדשה בהקשר מדיני מחייבת להתגבר על כיתתיות וקנאות כדי לאפשר מכנה משותף רחב ככל האפשר שיעניק תחושת בית ושייכות לזרמים שונים בעם היהודי, שמעולם לא היה מאוחד וחד-ממדי.
• שיתוף הפעולה של הקיסר הירוהיטו העניק לגיטימציה לרפורמות הגדולות שלאחר המלחמה. הקיסר הכריז שאינו אל ושמעולם לא היה אל, והוא הגיש לאישור הפרלמנט את החוקה החדשה.

 

רוצה לקבל טיפים נוספים לכתיבה נכונה של הטקסט האקדמי שלך?

היכנס לכאן וקבל אוסף עשיר של טיפים לשוניים לכתיבה נכונה, שימנעו הורדת נקודות חשובות בהערכת עבודתך

This entry was posted in אוצר מילים: כל המאמרים בנושא אוצר מילים, טקסט אקדמי: שימוש נכון במילים בטקסטים אקדמיים, מילים ומשמעותן and tagged , , , . Bookmark the permalink.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *