מילות קישור להבעת קשר של הוספה

טיפים לשוניים לשדרוג הטקסט האקדמי l דפנה גלייזר-אמיר l עלי דפנה - עריכה לשונית ייעודית אקדמית

טקסט אקדמי חייב להיות קוהרנטי, כלומר חייב להיות קשר ברור והגיוני בין חלקיו. כדי להגיע לכך המילים, המשפטים והפסקות צריכים להיות קשורים זה לזה, ואחת הדרכים לעשות זאת היא להשתמש במילות קישור.

מילות הקישור מסייעות לכותב העבודה להעביר את המסר והרעיונות שלו בצורה ברורה, ולקורא העבודה הן מאפשרות להתמצא בטקסט ולהבינו. בלא הקישוריות הזאת חלקי הטקסט מנותקים זה מזה.

בעברית יש כמה קבוצות של מילות קישור בעלות משמעות ותפקיד שונה. בכל קבוצה יש כמה מילות קישור ואפשר להחליף ביניהן לצורך הגיוון והדיוק.

בפוסט הקודם הצגתי את הקבוצה הראשונה של מילות הקישור (קשר של סיבה) ואת אופן השימוש בהן בעזרת דוגמאות מטקסטים אקדמיים. אם לא הספקתם לקרוא, הנה הוא שוב כאן.

בפוסט היום אציג את הקבוצה השנייה:

קבוצה 2: מילות קישור להבעת קשר של הוספה

רשימת מילות קישור

ו… , וכן, כמו כן, גם, אף, יתר על כן, זאת ועוד, מלבד, פרט ל…, למעט, חוץ מ…, ראשית… שנית…, תחילה… לבסוף…, למעלה מכך, יתרה מכך, מעבר לכך, נוסף על כך, בנוסף.

הבעת קשר של הוספה בתוך המשפט

דוגמאות

  • התעמלות מפחיתה לעתים קרובות פעילות דלקתית של מערכת החיסון, וכן את רמות הורמוני הרבייה, כמו אסטרוגן.
  • באמצעות הכלים שיש בידינו היום, ואף הופצו לכל העולם, נוכל לאתר בגנום החיטה גם גנים האחראים לתכונות נוספות.

הבעת קשר של הוספה בין משפטים ופסקות

דוגמאות

  • הציד גורם להכחדת מינים של בעלי חיים. כמו כן הפגיעה בסביבת המחיה של בעלי חיים גורמת גם היא להכחדתם.
  • זיהום האוויר גורם למותם של יותר מ-2,000 איש בישראל בכל שנה, ולא זו בלבד אלא שהוא גורם גם לשלל בעיות בריאות בקרב האוכלוסייה כגון מחלות לב, מחלות נשימתיות וסרטן. אם לא די בכך, מחקרים מראים כי הוא מגדיל את הסיכון לאוטיזם בעוברים ובתינוקות ואת הסיכון להפרעות נפשיות אצל ילדים ונוער.
  • לבד מכל הדרישות התזונתיות והעיסוק התמידי בהשמנה, ייתכן שההשפעה העמוקה ביותר של הגדלת הוצאת האנרגיה היא הצורך האנושי הזה לעבוד יחד.
This entry was posted in טיפים בלשון, קישור בין משפטים, שיטות לקישור בין משפטים and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *