כללי הכתיב המלא החדשים: תוכנית, לעיתים, ריאלי

טיפים לשוניים לשדרוג הטקסט האקדמי l דפנה גלייזר l עלי דפנה - עריכה לשונית ייעודית אקדמית

ב-2017 עשתה האקדמיה ללשון העברית כמה שינויים בכללי הכתיב המלא בהתבסס על הניסיון שצברה במהלך השנים ועל מנהגי הכתיב הנפוצים בקרב כותבי העברית.

להלן השינויים הבולטים:

1# תנועת o כותבים בווי"ו (ברוב המילים) – אונייה, עוצמה, אופנה, תוכנה, יוזמה, תוכנית, צוהריים, אומן (אָמָּן), אומנות, אומנם, קורבן, לשומרו (לפי הכללים הקודמים מילים אלו נכתבו בלי וי"ו.)

2# תנועת i כותבים ביו"ד גם במילים האלה – אמיתי, לעיתים, ליבי, לצידו, מצידו, מגינים, מעיזה, איתך. (לפי הכללים הקודמים מילים אלו נכתבו בלי יו"ד.)

3# תנועת e כותבים ביו"ד גם במילים האלה – פירות, עינב, שיער, ליצן, בריכה, ברירה, עבירה, ריאלי ודומותיה (לפי הכללים הקודמים מילים אלו נכתבו בלי יו"ד.)

דוגמאות:

  • הרצל לא ראה ב"אלטנוילנד" אוטופיה אלא תוכנית פעולה קונקרטית הניתנת למימוש. (וכבר לא: תכנית)
  • ההישגים מעוררים השתאות גדולה, אך עדיין ארוכה הדרך אל העוצמה הרוחנית המיוחלת, ורבים האתגרים הניצבים לפנינו בכל תחומי החיים והעשייה. (וכבר לא: העצמה)
  • הפולחן התקיים מחוץ למבנה המרכזי, ומשום כך לא נמצאו בו מזבח, כלי פולחן ושרידי קורבנות. (וכבר לא: קרבנות)
  • תרבויות וציביליזציות מנסות לעיתים להגיב לשבירותו של העבר בהקמת מבנים ואנדרטאות ובקנוניזציה של טקסטים שעניינם הבטחת המשכיותה של היצירה התרבותית. (וכבר לא: לעתים)
  • אם אנו רוצים לתכנת מכשיר כספומט, נכין תצוגה גרפית הדומה למכשיר אמיתי, על צגו, לחיציו, חריצי הכרטיס והשטרות שלו, והתכנות ייעשה על ידי "נגינה" על המנשק הזה באופן דומה לאופן השימוש במכשיר עצמו לכשיהיה מוכן. (וכבר לא: אמתי)
  • נפתח נגדו הליך משמעתי, שבו הוא הואשם בביצוע עבירה של אי-כיבוד פסק דין, התנהגות שאינה הולמת את מקצוע עריכת הדין. (וכבר לא: עברה)
  • בשעה שבה נדרשים להדק את החגורה, אין ברירה אלא לוותר על המותרות. (וכבר לא: בררה)

לקריאת כללי הכתיב המלא המעודכנים במלואם היכנסו למדריך המקיף שכתבה האקדמיה ללשון העברית מכאן

This entry was posted in הגהה, כללי, כתיבה תקנית בעברית and tagged , , . Bookmark the permalink.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *